محور سمینارهای علمی جشنواره بین المللی ابن سینا

یکی از مهمترین شاخه‌ها و محورهای جشنواره بین المللی و دانش آموزی ابن سینا، سمینارهای علمی است که در سطح بین المللی و با حضور دانش پذیرانی از کشورهای خارجی برگزار می شود. برگزیدگان محورهای ششمین دوره این جشنواره، به مسابقات بین‌المللی اعزام می‌شوند. مسابقاتی نظیر: علوم و اختراعات کره جنوبی، مسابقات جهانی پژوهش‌های علمی اسپانیا، کالج علمی پژوهشی روسیه و…

محور "سمینارهای علمی" شامل چه رشته‌هایی می‌شود؟

محور سمینارهای علمی جشنواره بین المللی و دانش اموزی ابن سینا در ۱۰ رشته برگزار خواهد شد. این محور از جمله جذاب‌ترین و پرمخاطب‌ترین محورهای جشنواره در دوره‌های گذشته بوده است. برای شرکت در این محور کافی است در یکی از محورهای زیر ارانتخاب کرده و در آن ثبت‌نام کنید:

 • شیمی
 • فیزیک
 • زیست و علوم پزشکی
 • نانو تکنولوژی
 • علوم اعصاب
 • ریاضی و کامپیوتر
 • علوم انسانی و آفرینش ادبی
 •  معماری و شهرسازی
 • نجوم 
 • محیط زیست

پیش‌نیاز شرکت در محور "سمینارهای علمی" چیست؟

برای شرکت در این محور لازم است یک پروژه علمی یا یک فعالیت پژوهشی داشته باشید. پروژه یا فعالیت علمی می‌تواند مربوط به امسال و یا گذشته علمی شما باشد. محور سمینارهای علمی، فرصت ارائه پروژه شما به دیگران و در معرض قرار گرفتن آن برای قضاوت حرفه‌ای را فراهم می کند.

مخاطب این محور کدام دسته از دانش آموزان هستند؟

محور سمینارهای علمی جشنواره ابن سینا چگونه برگزار می‌شود؟

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اینکه جشنواره ابن سینا هم غیرحضوری برگزار می‌شود، این بخش از جشنواره هم به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.

برای شرکت در این بخش از جشنواره می‌توانید به صورت فردی یا گروه‌های حداکثر ۵ نفره اقدام کنید؛ البته پروژه شما باید متناسب با تعداد افرادی باشد که روی این پروژه کار می‌کنند.

پس از شرکت در این بخش، به مرور به آموزش‌های لازم جهت افزایش کیفیت پرو‌ژه‌های خود مثل روش پژوهش، نگارش مقاله، ارائه و فن بیان از طریق سایت رسمی جشنواره ابن سینا دسترسی خواهید داشت.  

این ویدیوهای آموزشی با هدف افزایش مهارت‌ها و توانمندسازی شما برای داشتن ارائه‌ی علمی اثربخش طراحی شده‌اند. برای راحتی و آماده‌سازی بیشتر شما هم چندفایل نمونه برای نگارش مقاله و آماده کردن فایل پاورپوینت ارائه به شما داده می‌شود تا از قبل ذهنیت لازم را داشته باشید.

چگونگی ارزیابی محور سمینارهای علمی جشنواره دانش آموزی ابن سینا

مهمترین هدف ارزیابی این محور سنجنش کیفیت شما در مستندسازی محتوا مطابق با اصول علمی و توان ارائه آن در مجامع علمی می‌باشد. فن بیان، ارتباط موثر با مخاطب، تامین محتوای بصری برای ارائه و… مهم‌ترین معیارهایی است که در ارائه سمینار به آن توجه خواهد شد.

 1. نحوه ارسال آثار: لازم است فایل مقاله و پاورپوینت ارائه خود را تا پایان مهلت مجاز اعلام‌شده در سامانه بارگذاری کنید. چنانچه در ارسال فایل‌ها تاخیر داشته باشید به ازای هر روز درصدی از نمره را از دست خواهید داد. چنانچه حد تاخیر بیش از حد مجاز باشد از رقابت حذف خواهید شد.
 2. نحوه ارائه: مطابق زمان بندی و نوبتی که به شما گفته می‌شود لازم است برای ارائه آماده شده و در بازه زمانی ۷ تا ۱۰ دقیقه نتیجه تحقیقات خود را ارائه بدهید و در انتهای ارائه نیز فرصتی برای پرسش و پاسخ حاضرین و داوران در نظر بگیرید.

سخن پایانی: امسال با هماهنگی‌های انجام شده با مراکز علمی کشورهای مختلف، محور سمینارهای علمی با حضور تیم های بین المللی برگزار خواهد شد و به تمامی شرکت کنندگان گواهی حضور بین المللی داده خواهد شد.

هزینه شرکت در این محور

زمان ارسال مستندات

آیین نامه و تقویم آموزشی

شاید بخواهید بیشتر بدانید...

برای شرکت در دوره شرکت در دوره آموزشی “محور برنامه نویسی جشنواره بین المللی ابن سینا” کافی است به لینک زیر مراجعه کرده و فرم ثبت‌نام را نکمیل نمایید:

سامانه ثبت نام مدرسه محور

سامانه ثبت نام دانش اموز محور

در صورتی که مدیر، معلم، مسئول پژوهشی و… هستید می توانید از طریق ثبت نام مدرسه محور اقدام به ثبت نام گروه های دانش آموزی خود نمایید و اگر دانش آموز هستید می توانید از گزینه ثبت نام دانش آموز محور استفاده نموده و تیم خود را ثبت نام نمایید.

سامانه ثبت نام مدرسه محور

سامانه ثبت نام دانش اموز محور

به هر یک از دانش آموزان دسترسی های لازم برای استفاده از سیستم lms جشنواره داده شده و از طریق آن به محتوای آموزشی دوره دسترسی خواند داشت.

پخش مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی ابن سینا