محور فیلم کوتاه و انیمیشن ابن سینا در چهارمین دوره جشنواره ملی ابن سینا برگزار خواهد شد.
در رویکرد جدید آموزش و پرورش به مهارت آموزی و همچنین درس جدید تفکر و سواد رسانه ای که به صورت تخصصی به بحث سواد رسانه ای و سینما می پردازد و از سوی دیگر امکان ساخت فیلم کوتاه برای همه دانش آموزان با کمترین امکانات حتی با دوربین های فیلمبرداری غیر حرفه ای و یا با دوربین تلفن های همراه امکان شرکت حداکثری دانش آموزان عزیز کشورمان را میسر می سازد تا خلاقیت ها و اندیشه های ناب خود را در قاب جادویی سینما به تصویر کشیده و در جشنواره ای بزرگ در سطح کشور شرکت کنند.

نکته قابل تأمل در ساخت فیلم کوتاه کارتیمی و بروز استعدادها و هنرهای متنوع دانش آموزان است به عنوان مثال برای ساخت یک فیلم کوتاه داستانی : نویسنده (فیلمنامه) ، کارگردان ، فیلمبردار ، تدوین گر ، بازیگران ، صدابردار، طراح پوستر و ... حضور دارند که کارگروهی و رقابت جذابی را شاهد خواهیم بود.

بی گمان حضور خانواده ها ، اولیاء دانش آموزان و دبیران گرامی را نیز باید انتظار کشید که همه و همه از اهداف برگزاری این جشنواره خواهد بود. دراین بخش که در دو گرایش مستند و داستانی اجرا می شود، دانش آموزان پس از ثبت نام پوستر و فیلم های خود را ارسال میکنند. (فیلم ها می بایست زیر 5 دقیقه باشند) این مستندات توسط هیئت داوری بررسی می شود.داوران در گروه های مختلف به مشاهده فیلم های دانش آموزی می پردازند و دستاوردهای دانش آموزان را در قالب فرم های داوری امتیازدهی می نمایند.

پس از مرحله داوری، فیلم های منتخب در روز اختتامیه جشنواره اکران شده و داوران نظرات نهایی خود را اعلام مینمایند.